Chapters Creator - ciągły rozwój

Mija właśnie miesiąc od ostatniego wpisu na temat Chapters Creatora i postanowiłem napisać kilka słów o tym, w jakim kierunku idzie rozwój tego programu. Chętnych do przetestowania i podzielenia się swoimi uwagami zapraszam na stronę programu, a ja przechodzę do krótkiego podsumowania tego, co zmieniło się między wersją 2.3 a obecną 2.9.

Użytkownicy

Przede wszystkim przybyło użytkowników programu i to takich aktywnych, którzy faktycznie korzystają z Chapters Creatora, testują go (znajdując błędy, nie bójmy się tego), ale i zgłaszają własne uwagi, zwykle dość cenne.

Z tego miejsca chciałbym podziękować za wsparcie i za wyrozumiałość - wiadomo, że jeśli program jest testowany głównie przez autora na jednym komputerze, trudno ustrzec się przed problemami. A wynikają one na przykład z tego, że sam używam Chapters Creatora w określony sposób, zaś inni mogą próbować innych metod, bo są przyzwyczajeni do innego stylu pracy.

Podobnie, ja używam plików, które są tworzone przez określone programy - inni użytkownicy używają odmiennego oprogramowania, co okazuje się mieć jednak znaczenie w kontekście obecności lub nie pewnych struktur danych w plikach.

Bardzo zaś cieszą mnie praktyczne uwagi o tym, co mogłoby się okazać przydatne i co naprawdę przyspieszyłoby pracę z programem. To dzięki temu Chapters Creator ma szansę być naprawdę użytecznym narzędziem.

Nie wiem, czy mogę tak publicznie wszystkich wymieniać po nazwisku, ale szczególnie dziękuję Tomkowi, Borysowi, Teresie, Patrykowi, Krzyśkowi i Agnieszce - oni wiedzą, o kogo chodzi. Bez Was Chapters Creator byłby dużo uboższym narzędziem, dziękuję!

Zmiany

Kolejny miesiąc rozwoju to przede wszystkim poprawki w działaniu rozmaitych funkcji oraz dodawanie nowych funkcjonalności, zazwyczaj już nie wymyślanych przeze mnie, a przez użytkowników. Dzięki temu Chapters Creator ma:

  • możliwość tworzenia filmów w rozdzielczości 720x720 pikseli
  • możliwość importu markerów z plików wav
  • możliwość importu markerów z takich programów jak Reaper, Audacity, Audition, Acoustica czy WaveLab Pro
  • odtwarzacz mp3, potrafiący działać z różnymi szybkościami i możliwością przeskoku 10 sekund w przód i w tył
  • kilka trybów generowanych chapterów (dla Spotify, dla YouTube'a, w formacie JSON, a nawet w formacie HTML na potrzeby Spotify (dzięki czemu można tytuły rozdziałów zamienić na odsyłacze)

To plus spora lista poprawek sprawiają, że wersja 2.9 jest jednak (w mojej opinii) dużo lepsza od 2.3.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że Chapters Creator zachęci podcasterów do umieszczania rozdziałów w swoich odcinkach, zwłaszcza że obecnie wymieniam bardzo dużo pomysłów z Phillippem Goutier odnośnie lepszego dopasowania WaveLaba Cast do potrzeb podcasterów, także pod kątem tworzenia rozdziałów na bazie markerów (ale nie tylko). Być może zatem będę miał jakiś malutki wkład w rozwój podcastingu, ha, ha :)

Komentarze