[K] Spitfire BBC Symphonic Orchestra - aktualizacja 1.2.0

Proszę, proszę, nowy rok przywitał nas bardzo miłą niespodzianką - aktualizacją biblioteki BBC Symphonic Orchestra do wersji 1.2.0. Dla użytkowników wersji Professional aktualizacja jest dostępna od 15 stycznia, dla wersji Core - od 18 stycznia. Bardzo szczegółowe informacje (w tym o samym sposobie aktualizowania) można znaleźć na stronie producenta, ja zaś tylko pokrótce powiem, czy i dlaczego warto.

Warto!

Po pierwsze, warto dlatego, że został zaktualizowany sam program biblioteki (czyli jego wizualna powłoka). Poprawiono czasem występujący błąd związany z przypisywaniem vibrato do kontrolera CC, wydaje mi się też, że lepiej działa odświeżanie listy brzmień (kilkukrotnie wystąpiły u mnie problemy z przewijaniem, zwłaszcza kiedy dodałem do listy własne warianty).

Po drugie, co się raczej rzadko zdarza, dostajemy pakiet zupełnie nowych brzmień. Gwoździem programu są brzmienia tłumionych instrumentów dętych w artykulacjach long, staccatissimo oraz marcato. W ten sposób wzbogacono trąbki, waltornie i puzony, zarówno w wersjach solowych, jak i w grupach.

Jakby tego było mało, dodano artykulację extended legato do oboju, klarnetu, fagotu, trąbki, waltorni i puzonu tenorowego, zaś dla fletu, skrzypiec (obu grup), altówek, wiolonczel i kontrabasów poprawiono dostępne do tej pory legato.

Dużo dobrego

Nie dziwi zatem, że aktualizacja dla wersji Core zabiera ponad 1,5GB, zaś dla wersji Professional aż 36GB(!). Pobrać jednak warto, bo zupełnie za darmo rozszerzamy paletę dostępnych brzmień.

A poniżej relacja nieocenionego Guya Michelmore'a:

Komentarze