OEKSound Soothe2 1.2.0 - problem

Ostatnio pojawiła się nowa aktualizacja do Studio One 5, więc pobrałem i zainstalowałem, bo dlaczego by nie. Niestety, kiedy chciałem wczytać jeden ze starszych projektów, program... wyświetlił monit, że wystąpił problem z wtyczką Soothe2 i zamknął się. Trochę mnie zmroziło, bo akurat tej wtyczki używam nagminnie. Spróbowałem wczytać inne projekty - to samo. Komunikat i zamknięcie Studio One. Już miałem pisać zgłoszenie błędu do PreSonusa, gdy coś mnie tknęło - chwila, przecież faktycznie tydzień wcześniej przeinstalowywałem wtyczki od OEKSound, aby zostawić tylko wersje VST3. A przecież pobierałem najnowsze instalatory!

Rozpocząłem śledztwo - najpierw Reaper. Dodanie Soothe2 do ścieżki audio i próba odtworzenia zakończyła się zamknięciem Reapera, co - wierzcie mi - nie jest częstym obrazkiem. Kolejno poszły zatem Cubase, FL Studio, Bitwig, a nawet WaveLab i Acoustica. Wszędzie ten sam objaw - wtyczka powodowała zamknięcie aplikacji nadrzędnej przy jakiejkolwiek próbie przetworzenia dźwięku... Czyli to raczej Soothe2 w wersji 1.2.0 miał problem!

Zainstalowałem na próbę wersję 1.1.3 i ta działała (uf!). Potem wystarczyło już napisać do supportu OEKSound z informacjami, które zdobyłem (jaka wersja sprawia problem, z którymi DAWami testowałem, jakie są objawy, przykładowy filmik nagrany OBS-em z awaryjnego zamykania Reapera i do tego zrzut ekranu z komunikatem błędu). Zawsze warto jak najdokładniej opisać problem i - jeśli to możliwe - podać scenariusz jego odtworzenia. Po dwóch godzinach mniej więcej odpisał mi Joel Ward, że faktycznie chyba jest problem z jakąś aktualizacją Windows 10 i zapewnił, że trwają prace nad poprawką. To było piątego lipca.

Dzisiaj natomiast (czyli trzy dni później) dostałem e-maila od Joela z linkiem do testowej wersji z poprawką w celu przetestowania. Zainstalowałem, odpaliłem ponownie na wszystkim, co mam zainstalowane - działa! I to mi się podoba!

Rzadko chwalę firmy programistyczne, zwłaszcza w zakresie wsparcia (IK Multimedia, Wy wiecie, o co chodzi, Corel to samo!), jednak OEKSound muszę zdecydowanie pochwalić za szybkość reakcji i niezwalanie winy na użytkowników. Podobnie jak to miało miejsce w lutym w przypadku Omnisphere, poczułem się... no, doceniony. A wymierny zysk jest taki, że szybciej pojawi się w pełni działająca wtyczka, z której można bez obaw korzystać.

Oficjalna poprawka jest już dostępna w wersji 1.2.1 na stronie producenta.

Komentarze