RødeCaster Pro i pliki wielościeżkowe (suplement)

Dopiero co pisałem o obróbce plików wielościeżkowych z RødeCastera, ale już w momencie opisywania działania skryptu zdałem sobie sprawę, że o wiele przyjemniej byłoby móc wskazać lokalizację oryginalnych plików i wybrać odpowiednie ścieżki "do wyciągnięcia" po prostu z listy. A że w Pythonie jest ciężko z robieniem graficznego interfejsu użytkownika, postanowiłem napisać stosowny program w moim głównym języku, czyli w Javie.

Tu również starałem się jak najbardziej uprościć obsługę. Oczywiście, to również jest nakładka na program sox.exe, więc trzeba udać się na stronę projektu i pobrać odpowiednią (najnowszą) wersję. Konieczne jest też posiadanie środowiska uruchomieniowego Javy, w wersji najlepiej 1.8.

Najprostszy scenariusz to umieścić pobrany program w tym samym katalogu, gdzie znajduje się plik sox.exe. Jeśli mamy prawidłowo skonfigurowane środowisko uruchomieniowe Javy, dwukrotne kliknięcie na pliku RodeCasterSplit.jar powinno wyświetlić główne okno:

Jeśli się to nie udało, można w linii poleceń spróbować odpalić taką linijkę:

start javaw -jar RodeCasterSplit.jar

Okno aplikacji jest bardzo proste - u góry należy wpisać/wkleić ścieżkę do katalogu, gdzie mamy zgrane oryginalne pliki z RødeCastera. Jeśli chcielibyśmy mieć ten katalog ciągle ustawiony na konkretną wartość, należy utworzyć w miejscu przechowywania RodeCasterSplit.jar plik rode.properties i umieścić w nim takie linie:

sox.file=f:\\sciezka\\do\\sox.exe
default.folder=f:\\sciezka\\do\\plikow\\

Jak widać, można w ten sposób przekazać także ścieżkę do sox.exe.

Po wpisaniu/wklejeniu ścieżki należy kliknąć przycisk Set, wówczas program przeskanuje wskazany folder i znajdzie wszystkie pasujące pliki. "Pasujące" w tym wypadku oznacza, że pliki muszą być w formacie wav oraz mieć 14 ścieżek (co z bardzo dużym prawdopodobieństwem oznacza plik wielościeżkowy z RødeCastera):

Teraz należy wybrać, które ścieżki nas interesują oraz ustalić, co program ma robić ze ścieżkami stereofonicznymi (zachować stereofonię, zmonofonizować czy zachować tylko jeden z kanałów, lewy lub prawy). I to koniec wyborów, klikamy na Process i czekamy, aż wszystkie pliki się przetworzą i program wyświetli okienko informacyjne.

Po wszystkim w podkatalogu /temp znajdziemy pliki z prefiksem extracted. Jeśli program wykryje, że docelowo powstały tylko dwa kanały monofoniczne, dodatkowo scali je do pliku extracted_4edit.wav (co jest odpowiednikiem pliku recording.wav ze skryptu pythonowego). Pomocnicze pliki, które powstają w trakcie działania programu, zostają po zakończeniu pracy usunięte.

Podsumowanie

No i tak to w skrócie wygląda - żadna filozofia i wszystko do "wyrzeźbienia" w czystej linii poleceń, jednak mnie chyba zastąpi opisywany wcześniej skrypt. A jeśli komuś się przyda, to tym lepiej.

Komentarze