Czy słyszysz różnicę?

Wiele razy słyszy się: musisz mieć lepszy mikrofon, ten obecny nie zapewnia dobrego dźwięku. A który mikrofon jest dobry? Ten jest lepszy, a tamten jeszcze lepszy, a ten trzeci... Tyle tylko, że z reguły "lepszy" oznacza także "droższy". I w pewnym momencie możemy zacząć się zastanawiać, czy ta coraz wyższa cena idzie faktycznie w parze z coraz wyższą jakością - a jeśli nawet, to gdzie jest ta cienka granica, poza którą ową wyższą jakość słyszą tylko realizatorzy dźwięku z super sprzętem i szkolonym słuchem?

No to proponuję zabawę. Pięć nagrań, dokonanych w tym samym momencie w moim domowym studio. Przedział cenowy: 100-3200zł. No i pytanie: czy słyszysz różnicę? Między najlepszym a najgorszym? Między najdroższym a najtańszym? Ile byłbyś czy byłabyś w stanie zapłacić, a gdzie już wzrostu jakości nie słychać?

Tu wcześniej była playlista z nagraniami, ale że czas zabawy już minął, wyrzuciłem ją, by nie zajmowała mi cennego miejsca w serwisie SoundCloud :)

O stronie technicznej: nagrań dokonałem za pomocą RødeCastera Pro oraz czterech mikrofonów i jednego rejestratora audio. Nagrania poddane są wyłącznie wyrównaniu głośności do -19LUFS, żeby głośniejsze nagranie nie wydawało się automatycznie lepsze od pozostałych (a tak działa nasz słuch). Nic nie jest odszumione, wygładzone czy poprawione, wszelkie procesowanie w RødeCasterze zostało wyłączone. Wielokanałowy plik został rozdzielony programem sox na poszczególne ścieżki, a te (już docięte) pliki umieściłem w serwisie SoundCloud bez kompresji.

I tak, zdaję sobie sprawę z wielu niedoskonałości tej zabawy - np. mikrofony nie zajmowały dokładnie tego samego punktu, choć mówiłem z ok. 25-30cm, aby zminimalizować wpływ odchylenia od osi. W prawdziwym życiu każde z tych nagrań byłoby zapewne w mniejszym lub większym stopniu obrobione - odszumione, skorygowane korektorem, lekko skompresowane czy pozbawione zbyt "wystających" sybilantów, co jeszcze bardziej upodobniłoby je do siebie. Ale to w końcu zabawa!

Jeśli ktoś jest strasznie ciekaw, jakich urządzeń nagrywających użyłem, to pod wpisem podam modele, ale w kolejności spadającej ceny, a nie pozycji na playliście, żeby do końca nie psuć zabawy. Ale zachęcam do typowania zupełnie bez podpowiedzi.

Warm Audio WA-87, Shure SM7B, Lewitt LCT440, Tascam DR05, Shure 14A

Komentarze