PyrCaster 2022 - krótkie podsumowanie
O PyrCasterze pojawi się w najbliższy weekend odcinek - krótka relacja "reporterska", nagrywana na bieżąco. Dla tych jednak, którzy (jeszcze) nie słuchają podcastów, krótka relacja pisana.
O PyrCasterze
Tegoroczny PyrCaster przypadł na pierwszy dzień października i odbył się w znanym poznańskim ośrodku Concordia Design. Przyznam, że lokalizacja w Poznaniu była dla mnie dodatkową atrakcją, bo mogłem wybrać się do miasta, z którym związane było 10 lat mojego życia, w tym czasy studenckie.
W organizację "zamieszani" byli znani podcasterzy: Krzysztof Kempiński z Porozmawiajmy o IT, Jędrzej Paulus z podcastuje.pl oraz Wojtek Strózik z Rozwój osobisty dla każdego. W roli prowadzącego wspomagał ich Wiktor Doktór z BSS bez tajemnic.
Po co i na co?
PyrCaster organizowany jest w ramach Międzynarodowego Dnia Podcastu i daje on możliwość spotkania się na żywo, twarzą w twarz, nie tylko słuchaczom i twórcom, ale także osobom, które dopiero planują rozpoczęcie tworzenia podcastu. Podczas całego dnia można było wysłuchać wielu ciekawych prelekcji, ale także swobodnie porozmawiać z wszystkimi obecnymi osobami.
Lista prelekcji w kolejności pojawiania się na scenie:
- Cykl, akcja, sezon specjalny - jak zorganizować kilka odcinków wokół jednego tematu, na przykładzie Letniego Uniwerku Zmiany - Małgosia Machniewicz
- Autentyczność podcastera - Małgosia Leduchowska
- Jak zaplanować i zrealizować projekt, który wydaje się niemożliwy do realizacji - Joanna Cieślak-Ospalska
- Dlaczego tworzysz podcast i co pomoże Ci utrzymać chęć i energię do dalszego nagrywania? Rozważania o motywacji - Agnieszka Jurkowska
- Jak wybrać swoją podcastową strategię, korzystając z motywacji, treści i testu ciążowego - Marek Jankowski
- Checklista podcastera - Marta Czapik
- Rozmowa, namowa... no mowa! - Ania Kędzierska i Maciek Cichocki
- Czy introwertyk może wystartować podcast? - Krzysztof Owsiany
- Podcast a biznes. Po co podcast przedsiębiorcy? - Kuba Karliński
- Jeden podcast - dziesiątki treści, czyli redystrybucja nagrań w praktyce - Mateusz Wyciślik
Jak wspomniałem, między wystąpieniami był czas i okazja przekąsić co nieco (łącznie z obiadem) oraz był czas na rozmowy kuluarowe. Udało mi się poznać parę osób, których podcasty są mi znane, ale równie ciekawe były rozmowy z osobami, które jeszcze nie podcastują - ale zamierzają. Tematów do dyskusji było sporo, różnych podejść i filozofii działania również nie brakowało. To - przyznaję - był chyba główny zysk dla mnie z całej konferencji. Przekonanie się, że nie tylko swoje własne podejście jest słuszne i daje najlepsze efekty, ale można na pewne sprawy spojrzeć pod zupełnie innym kątem.
Za rok
Organizatorzy na samym końcu imprezy ogłosili termin kolejnego PyrCastera, który odbędzie się dokładnie w Międzynarodowym Dniu Podcastu, czyli 30 września 2023, więc jeśli czujecie się zachęceni, warto sobie tę datę zapisać w kalendarzu.
Jako kompletny amator i laik wielkich zastrzeżeń nie mam, poza może ciągle szwankującym systemem sprzedaży biletów (w zeszłym roku były problemy z płatnościami, w tym z dostarczeniem biletu na konto użytkownika już po zakupie). Miejsce (wyjąwszy pogłos) było całkiem fajne, jedzenie smaczne, kawy i herbaty sporo. Nie wiem, czy nie warto byłoby w przyszłym roku nieco rozszerzyć tematyki o sprawy bardziej techniczne, które często są jakąś tam barierą, bagatelizowaną przez część podcasterów (smartfon? rejestrator? mikrofon i interfejs? czym obrabiać i jak obrabiać?) Wiadomo, że dużo rzeczy można znaleźć w internecie, ale gdyby ktoś kompetentny przez pół godzinki pokazał, jak to wygląda w praktyce, może ośmieliłoby to - zwłaszcza początkujących - żeby się nie bać.
No i cóż na koniec - było całkiem fajnie. Nie miałem jakichś specjalnych oczekiwań, więc starałem się wynieść jak najwięcej z tego, co było i jak dla mnie było to pożytecznie spędzony dzień. Czy pojadę za rok? Zobaczymy za rok.
Dopisek z 9 października: dzisiaj ukazał się odcinek podcastu dotyczący PyrCastera 2022, zapraszam do posłuchania:
Komentarze
Prześlij komentarz