[N] Rozdziały w podcaście, czyli tajemnicze chaptery

Kiedy zaczynałem podcastowanie, o chapterach nie mówiło się za dużo. Pamiętam, że Borys Kozielski wspominał o nich - że można i że fajne, ale akurat wówczas korzystałem z czytnika, który użytku z chapterów nie robił, więc trudno mi było się do tego jakoś ustosunkować.

Przełom przyniósł - dość nieoczekiwanie - serwis YouTube. Otóż w pewnym momencie wprowadził on możliwość, by w opisie zawrzeć swoisty spis treści filmu. Robi się to bardzo prosto, po prostu w opisie filmu umieszczamy coś w rodzaju (koniecznie zaczynając od 00:00):

00:00 Intro
00:09 Wstęp
01:20 Opis zawartości pudełka
...

I wówczas YouTube automatycznie wygeneruje specjalne znaczniki rozdziałów, które po najechaniu myszką wyświetlają tytuł, dzięki czemu nawigacja po filmie staje się dużo prostsza. Niedawno rzecz podchwyciło Spotify, jednak musiało zrobić "po swojemu" i dla Spotify znaczniki czasowe należy ująć w nawiasy:

(00:00) Intro
(00:09) Wstęp
(01:20) Opis zawartości pudełka
...

Na szczęście ten format działa także w przypadku YouTube'a, zatem opis dla tego serwisu może wyglądać tak samo, a rozdziały i tak się wygenerują:

A skoro pomysł podchwyciło Spotify, to i wiele czytników podcastów także respektuje przygotowane w podobny sposób "rozdziały". Powiem więcej, korzyść odnosimy nawet w sytuacji, gdy czytnik nie obsługuje takiego "spisu treści" - w ostateczności bowiem możemy po prostu odczytać czas, w którym zaczyna się interesujący nas fragment i przesunąć tam odtwarzanie ręcznie. Dlatego uważam, że tak czy owak warto tego typu "dokumentację" odcinka przygotowywać.

W podcastach używa się najczęściej jako nośnika treści plików mp3, a te umożliwiają przechowywanie tzw. metadanych, tagów - na przykład nazwy artysty, tytułu, roku wydania itp. Chyba każdy, kto korzystał kiedykolwiek z plików mp3 wie, o czym mowa. Dość szybko do standardu tagów w wersji drugiej dodano także obsługę chapterów, ale mają one nieco więcej możliwości oprócz prezentowania czasu i tytułu. Z danym znacznikiem czasowym można powiązać także konkretny adres URL czy też grafikę:

Praktyka

Przechodząc do realnych zastosowań, oba typy chapterów działają. Te tekstowe, zapisywane w opisie, da się robić bez problemu - ot, spisujemy czasy, obmyślamy tytuły i gotowe.

W przypadku chapterów zapisywanych do pliku mp3 już tak różowo nie jest, bo trzeba po prostu mieć odpowiednie oprogramowanie, które uzupełni znaczniki (tagi). O ile na platformie Apple'a takich programów znajdzie się kilka (np. Podcast Chapters, PodWise czy darmowy Forecast), to już użytkownicy systemu Windows mają pole ograniczone do Hindenburga (pełne wsparcie) i... Reapera (tylko tytuły). Na obu platformach można za to skorzystać z usługi Auphonic.

O ile edycja chapterów w Auphonic czy Hindenburgu raczej nikomu nie powinna sprawiać problemów, to już w Reaperze nie jest to aż tak oczywiste.

Chaptery MP3 w Reaperze

Jako że zasadniczo do produkcji podcastu używam programu Reaper i jest on dość popularny, przedstawię tworzenie chapterów na jego podstawie, a potem jeszcze przedstawię sposób alternatywny.

Kiedy montujemy audycję podcastową w Reaperze, możemy swobodnie dodawać w zaznaczonych kursorem miejscach tzw. markery, znaczniki. Najprościej robi się to kombinacją klawiaturową shift+M - pokaże się specjalne okienko w możliwością wpisania nazwy markera. Żeby jednak wykorzystać markery do tworzenia chapterów, trzeba nadać im odpowiednią zawartość, czyli tytuł rozdziału poprzedzamy ciągiem CHAP=:

Po uzupełnieniu wszystkich markerów trzeba jeszcze pamiętać, by podczas renderowania pliku mp3 mieć zaznaczone pole osadzające we wnętrzu pliku metadane:

W ten oto sposób dostaniemy plik zawierający chaptery w postaci tagów.

Który sposób wybrać?

Myślę, że warto stosować oba. "Tekstowe" chaptery przydadzą się z pewnością przy publikacji na Spotify oraz YouTube (w końcu wielu podcasterów już teraz umieszcza w tym serwisie swoje podcasty). Chaptery osadzone w mp3 są wykorzystywane przez niektóre czytniki - wiem na pewno, że Pocket Cast wyświetla dla nich osobną zakładkę i umożliwia skorzystanie z linków.

Jestem w trakcie testowania własnego, prostego programu, który potrafi i odczytywać już istniejące chaptery z pliku mp3 (a na tej podstawie generować opis dla Spotify czy YouTube'a), i potrafi na podstawie pliku tekstowego utworzyć odpowiednie tagi w pliku mp3 (także z linkami URL!). Mam nadzieję, że testy pójdą pomyślnie i będę mógł niedługo ten programik tutaj opisać i udostępnić do pobrania.

Komentarze