Za chwilę premiera SpectraLayers 10 - na co czekamy?

Kilka dni temu pojawiły się przecieki i plotki na temat nowej wersji SpectraLayers, czyli programu do spektralnej edycji dźwięku. Używam go od kilku edycji i chociaż dziewiąta wersja wydawała się już całkiem fajna, to jednak kwestia wydajności okazała się kluczowa i nie korzystałem ze SpectraLayers tak często, jak się tego spodziewałem. Inna sprawa, że coraz rzadziej muszę naprawiać coś, co wymaga aż edycji spektralnej - zdecydowanie wolę kłaść nacisk na dobre nagranie niż efektowną obróbkę.

Mimo to wieść o wersji 10 nieco mnie zelektryzowała, bo lubię takie tajemnicze narzędzia, które potrafią dokonywać czasami rzeczy na pozór niemożliwych. Zacząłem szukać informacji i na jakieś w miarę konkretne informacje natknąłem się w filmie:

Jak widać na filmiku, unowocześniono dostępne wcześniej algorytmy oraz dodano nowe. Rozdzielanie miksu na składowe ma być teraz o wiele dokładniejsze i faktycznie, na przykładzie wokalu wyraźnie słychać te lepsze rezultaty. Rozdzielanie poszło także dalej i np. ścieżkę bębnów można dzielić dalej, np. na stopę, werbel i blachy.

Dużo sobie obiecywałem po obróbce głosu, ale na filmiku ekstrakcja głosu z restauracyjnego gwaru brzmi tak sobie (ależ się człowiek "rozpuścił", prawda?). No dobrze, da się to wykorzystać w praktyce - tło przyciszyć, głos pogłośnić i będzie brzmiało zdecydowanie lepiej, ale to jeszcze nie jest ekstrakcja na poziomie powodującym opad szczęki. Za to całkiem fajnie zabrzmiało na filmiku rozdzielanie głosów na osobne ścieżki - co daje szansę uratowania nagrania zmiksowanego, gdzie głosy rozmówców nakładają się na siebie. Nieźle też działało usuwanie hałasów z tła.

Wzorem chyba wszystkich aplikacji ukazujących się w tym roku, dodano także transkrypcję z możliwością eksportu do formatów tekstowych. Obsługiwanych jest póki co 9 języków, niestety - bez polskiego.

Troszkę zawiodłem się, że nie pokazano skutecznego usuwania pogłosu - co w praktyce świadczy o tym, że niespecjalnie jest się pewnie czym chwalić.

Na forum Steinberga znalazłem też informację, że szykowane jest użycie wsparcia kart graficznych do procesowania - wprawdzie nie w dniu premiery, ale w pierwszym patchu takie wsparcie ma się pojawić. Jestem ciekaw, na ile okaże się to prawdą, ale byłoby super, gdyby te wszystkie czasochłonne operacje, które wykonuje SpectraLayers, dały się przyspieszyć kilkukrotnie. Wzrost wydajności na pewno przyciągnąłby mnie do tego programu.

Kiedy?

Z tym pytaniem sam się zmagam, bo z jednej strony czytam w różnych materiałach, że premiera będzie miała miejsce dopiero 28 czerwca, ale znowu gdzie indziej widnieje data jutrzejsza, czyli 22 czerwca. Która z nich okaże się prawdą, zobaczymy. Na razie jestem nastawiony pozytywnie, zwłaszcza plotka o wsparciu przez karty graficzne każe mi patrzeć optymistycznie w przyszłość SpectraLayers. Czy zaktualizuję wersję 9 do 10? Z pewnością. Wtedy spodziewajcie się też nieco bardziej wyczerpującego opisu.

Komentarze