Luftrum - w krainie dźwięków

Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o duńskiej firmie Luftrum Sørena Hybela. Jak Søren pisze o sobie, nie potrafi grać na klawiaturze, fatalny z niego kompozytor, za to spreparowane przez niego dźwięki pojawiają się w grach i filmach, zatem uczynił z tego swój zawód. I muszę przyznać, że faktycznie coś w tym musi być.

Zastanawiałem się już niegdyś, co się bardziej opłaca - kupowanie nowego instrumentu czy raczej zestawu brzmień do już posiadanego? Które to pytanie jest zasadne o tyle, o ile sami nie zajmiemy się sound designem, bo wtedy możemy wykreować wszystko, co tylko jest nam potrzebne. Ale ja do sound designu nie czuję żadnego pociągu, więc pozostaje dylemat: instrument czy bank brzmień?

Zajmuję się muzyką na tyle długo, by zgromadzić pewne doświadczenie. I to doświadczenie mówi mi, że zdecydowanie lepiej jest zainwestować w porządny bank brzmień niż nowy instrument. Rzecz jasna, o ile już posiadamy jakiś instrument, zdolny do wytwarzania dźwięków odpowiedniej jakości, jak np. Spectrasonics Omnisphere 2, U-he Diva/Zebra, Xfer Records Serum, Synapse Audio Software Dune 3 czy w końcu UVI Falcon.

I właśnie firma Luftrum wpasowała się ze swoim dorobkiem idealnie w moje oczekiwania. Takie biblioteki jak Genisys, Evo Elysium, Luftrum 18 for Omnisphere dostarczają mnóstwa inspiracji i brzmią naprawdę rewelacyjnie. Na pewno wiele radości znajdą tu posiadacze Omnisphere, Dune oraz syntezatorów od U-he.

Ze swojej strony polecę jeszcze świetny syntezator brzmień typu pad, czyli Lunaris. Jest to instrument uruchamiany wewnątrz Kontakta (wystarcza darmowa wersja Player) i w sumie wyczerpuje (zdawałoby się) temat brzmień z tego zakresu. "Zdawałoby się", bo wkrótce ma się pojawić nowy syntezator od Luftrum, troszkę podobny w charakterze, czyli Bioscape. Tutaj jednak mniej będzie padów, a więcej dźwięków określanych mianem drones albo soundscapes, będących dźwiękowymi planami rodem ze ścieżek dźwiękowych do filmów:

Tak czy owak, bardzo polecam banki od tego wydawcy (i nie, nie jest to post sponsorowany, żadnego z posiadanych banków nie dostałem za darmo od producenta w zamian za reklamę).

Komentarze