[K] AberrantDSP Sketch Cassette

Prawie rok temu testowałem wtyczkę GoodHertz WOW Control, służącą do "brudzenia" dźwięku. Można było za jej pomocą nanieść na własne nagrania różnego rodzaju zakłócenia, charakterystyczne dla magnetofonów - szumy, brumy, buczenie, nierówności przesuwu taśmy i tym podobne. Wyraziłem wówczas opinię, że tego typu wtyczki są zupełnie nie dla mnie, bo ja akurat wcale za tym całym magnetofonowym brudem nie tęsknię.

Tymczasem dzisiaj prezentuję króciutki test innej wtyczki tego samego typu: AberrantDSP Sketch Cassette. "Niszczymy" dźwięk, przepuszczając go przez wirtualny magnetofon. Ale - moi drodzy! - cóż to jest za wtyczka!

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem okno tej aplikacji, oczom nie mogłem uwierzyć - zresztą, zobaczcie sami:

W te wszystkie kontrolki da się normalnie kliknąć, a one normalnie działają! Jak dla mnie wygląda to świetnie i pasuje jak ulał do tego, co wtyczka robi. A robi! Dźwięk można niszczyć na wiele sposobów, dobierać odpowiedni typ taśmy w magnetofonie (żelazowa, chromowa, metalowa), zwiększać szumy czy "wiek" sprzętu (oczywiście, im dalej na osi czasu, tym większa degradacja dźwięku). Nie jest to może lista parametrów aż tak rozbudowana, jak w WOW Control, ale według mnie sprawdza się to całkiem dobrze.

Co do jakości dźwięku - trudno pisać o czymś podobnym w kontekście wtyczki, której zadaniem jest psucie tejże jakości. Niemniej, sygnał przetworzony przez Sketch Cassette brzmi w mojej opinii bardzo prawdziwie i gdybym tylko podobnej obróbki potrzebował, raczej zainwestowałbym 20 dolarów w tę wtyczkę niż 129 w WOW Control. A za sam wygląd przyznaję duży plus, bo wtyczka wygląda bardzo niecodziennie, ale nie odbywa się to w najmniejszym stopniu kosztem czytelności czy wygody obsługi.

Komentarze