Elgato Stream Deck i Affinity Designer 2
Stream Decka używam już dwa miesiące (a od niedawna także w wersji XL). Jeszcze właśnie przy opisie wersji XL narzekałem na kłopoty z wykorzystaniem Stream Decka w Affinity Designerze 2 - a tymczasem może i nie udało się całkowicie wyeliminować problemów, jednak doszedłem do pewnego kompromisu, dzięki któremu Designera i Stream Decka da się używać w parze.
Podkreślę, że sprawa dotyczy wersji 2 Designera - wersja pierwsza była bowiem jeszcze "normalną" aplikacją, z dostępnym plikiem exe, więc skonfigurowanie jej nie przedstawia żadnego problemu. Designer 2 to już aplikacja dostosowana do Windows Store i nie jest łatwo zbudować dla niej konfigurację Stream Decka - nawet jeśli znajdziemy na dysku plik exe, to znajduje się on w folderze zależnym od aktualnej wersji. Po zainstalowaniu nowszej wersji (np. przejściu z 2.5.5 na 2.5.6) katalog się zmieni i ścieżkę trzeba będzie ręcznie aktualizować.
Co do Stream Decka, to obojętnie, czy korzystamy z wersji "małej", czy "dużej" - sposób działa w obu.
Krok po kroku
Jeśli tak jak ja lubicie Designera 2 i macie Stream Decka, to jest światełko w tunelu, ale ostrzegam, że droga do połowicznego sukcesu nie jest usłana różami.
Mój profil dla Affinity Designer 2
Profil dla Designera
Po pierwsze, musimy utworzyć nowy profil, specjalnie dla Designera. Uruchamiamy zawczasu Affinity Designera 2, a dopiero gdy jest on na ekranie, wchodzimy do konfiguratora Stream Decka i dalej, do edytora profilów:
Edytor profilów
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, na liście aplikacji powinniśmy zobaczyć Designer 2 i możemy powiązać ją z profilem. Dzięki temu po przełączeniu się na Designera automatycznie przełączy się profil w Stream Decku.
Ten krok nie każdemu może zadziałać, jak donoszą różni użytkownicy. U mnie, jak widać na screenie, aplikacja jest widoczna:
Przypisujemy profil do Desginera (jeśli się uda)
Uruchomienie
Oczywiście, fajnie byłoby mieć na domyślnym profilu Stream Decka skrót do Designera (choć, rzecz jasna, nie jest to koniecznie potrzebne - możemy Designera uruchamiać normalnie, myszką). W zdefiniowaniu skrótu będzie nam bruździła architektura aplikacji i to, że trudno ustalić ścieżkę do pliku exe, a nawet jeśli ją zdobędziemy (bo się da), to Stream Deck może nie chcieć jej ustawić z powodu ograniczonych uprawnień.
Posłużymy się zatem pewnym trikiem, a mianowicie plikiem wsadowym bat. Ja nazwałem swój ad.bat i do środka wpisałem tylko jedną linijkę:
start %LocalAppData%\Microsoft\WindowsApps\AffinityDesigner2.exe
Zmienna systemowa %LocalAppData% "podstawi" nam ścieżkę aplikacyjną naszego użytkownika, a polecenie start uruchomi Desginera. Niestety, próba ustawienia podanej tu ścieżki bezpośrednio w konfiguratorze Stream Decka się nie powiedzie, a przynajmniej u mnie Stream Deck nie potrafił odszukać takiej ścieżki.
Akcja "Open" ma wskazany plik bat zamiast exe
W związku z tym, że wskazujemy w konfiguracji Stream Decka plik bat, a nie exe, o ikonkę (plik png 72x72 piksele) musimy zadbać sami, ewentualnie możemy poszukać na Elgato Marketplace jakiegoś zestawu ikon.
Sztuczka z multiakcją
Ja zastosowałem jeszcze jedną sztuczkę - otóż w mojej konfiguracji przycisk uruchamiający Designera to tak zwana "multiakcja":
Pierwsza akcja przełącza profil, druga - otwiera plik bat
W pierwszym kroku przełącza ona Stream Decka na profil Designera, a dopiero w drugim uruchamia program - ale tylko wtedy, gdy jeszcze nie jest uruchomiony. Po co taka sztuczka? Otóż każdy profil, jaki mam zdefiniowany, ma specjalny przycisk przełączający na profil ogólny, czyli ten do uruchamiania różnych programów (przycisk z czerwonym domkiem na pierwszym screenie na przykład). Jeśli zatem siedzę dajmy na to w Studio One, a chcę szybko uruchomić Designera, to przełączam profil na ogólny i klik, Designer się uruchamia. Ale aby wrócić do profilu Studio One, musiałbym schować okno Studio One i znów je pokazać, żeby Stream Deck wychwycił zmianę okna i przełączył profil. Zamiast tego Studio One też mam uruchamiane za pomocą "multiakcji", która... tak, w pierwszym kroku ustawia odpowiedni profil, a potem uruchamia Studio One (o ile nie jest już uruchomiony). Ta sztuczka działa dla dużych programów, które zawsze działają w jednej kopii (instancji), a cała sekwencja wygląda tak: klik na czerwony domek, powrót do profilu ogólnego, klik na funkcję z profilu ogólnego i klik na ikonę programu, do którego profilu chcę "wrócić".
Konfigurowanie akcji
Reszta to już banał - edytujemy profil Designera, czyli ustawiamy skróty do pożądanych funkcji. Niekiedy wymaga to zdefiniowania nowego skrótu klawiaturowego w Affinity Designerze, jeśli dane polecenie go nie ma. Oczywiście, warto mieć też przygotowane czytelne ikony.
Ciekawostka: Affinity Designer, jak większość programów, odróżnia klawisze modyfikatorów (np. lewy Alt od prawego). Konfigurator Stream Decka domyślnie to ignoruje, ale jeśli rozwiniemy strzałeczkę przy polu skrótu, możemy zaznaczyć opcję Differentiate left/right modifiers i wtedy Lewy Alt + R będzie innym skrótem niż Prawy Alt + R. Trzeba tylko mieć na uwadze, że prawy Alt ma szczególne znaczenie dla polskiego użytkownika, bo z nim wprowadza się polskie znaki diakrytyczne (czyli ą, ć, ę itd.) - warto unikać zatem definiowania skrótów z tymi znakami, bo nie będziemy mogli wpisywać polskich liter.
Rozróżnianie prawych i lewych modyfikatorów to zaleta, ale też pewne ryzyko...
Łut szczęścia
Opisywane rozwiązanie ma swoje wady - nie wiadomo, czy nie przestanie działać plik bat po którejś aktualizacji, nie do końca pewne jest też rozwiązanie z przypisaniem Designera 2 do profilu. Czytałem na forach, że nie każdemu się ta aplikacja pojawia na liście, więc w skrajnych przypadkach profil nie będzie się sam pojawiał po ustawieniu Designera na pierwszym planie. U mnie niby to działa, a w razie czego mogę zawsze poratować się sztuczką z "multiakcją", żeby ponownie aktywować odpowiedni profil.
Niemniej sposób można wykorzystać także dla Affinity Photo 2 czy Affinity Publishera 2, zależy kto tam czego częściej używa - wszystkie te aplikacje są bardzo zbliżone.
Komentarze
Prześlij komentarz