[K] Bertom Audio - EQ Curve Analyzer 2

Stali bywalcy tego bloga wiedzą, że lubię testować różne wtyczki VST, które robią "coś" z dźwiękiem. Czasem pozornie nic się w dźwięku nie zmienia i istnieje obawa, że wtyczka po prostu nic nie robi - ale jak to wykazać, posługując się wyłącznie uszami? Podobnie, czasem chciałoby się poznać tajniki, jak dana wtyczka osiąga pewien efekt, które pasma modyfikuje. Ostatnio miałem taką pokusę podczas testowania wtyczki Hemisphere z pakietu Universal Audio SC-1. Profesjonaliści korzystają w tym celu z rozbudowanej wtyczki Plugindoctor, na którą być może przyjdzie kiedyś czas i u mnie, tym razem jednak postanowiłem dać szansę mniejszemu graczowi, czyli prostej wtyczce EQ Curve Analyzer 2 mało znanej firmy Bertom Audio.

Jak to działa?

Aby całość zadziałała, trzeba w DAW - tu posłużę się wypróbowanym w bojach Reaperem - utworzyć ścieżkę. Nie musi być na niej kompletnie nic, tylko wrzucamy trzy ścieżki do sekcji FX: jedną instancję EQ Curve Analyzer 2 (pierwsza wtyczka), jako drugą wtyczkę wrzucamy tę badaną, a jako trzecią - znów EQ Curve Analyzer 2. Pierwszą wtyczkę należy ustawić w trybie generatora:

Wtyczka w trybie generatora sygnału pomiarowego

Druga wtyczka działa w trybie analizatora i pokazuje na krzywej korekcji, jak zmienia się sygnał generowany przez pierwszą instancję wtyczki po przejściu przez wtyczkę badaną (w tym wypadku - Hemisphere z profilem TLM103):

Hemisphere z modelem TLM103

EQ Curve Analyzer 2 ujawnia, jaką krzywą korekcyjną można z mikrofonu SC-1 zrobić TLM103

Jeśli ktoś jest ciekaw, jakim sygnałem mierzone są wartości, to proszę, tutaj wrzuciłem jako wtyczkę testowaną popularny korektor FabFilter Pro-Q3:

Sygnał pomiarowy

Korektor jest też najprostszym sposobem sprawdzenia, czy faktycznie EQ Curve Analyzer 2 pokazuje to, co zmienia dana wtyczka. Zmieniłem zatem krzywą korekcji w FabFilter Pro-Q3, dodając na dokładnie 1000Hz podbicie o 5dB:

FabFilter Pro-Q3 z podbiciem 5dB na częstotliwości 1kHz

I faktycznie, EQ Curve Analyzer 2 pokazał identyczną krzywą:

EQ Curve Analyzer 2 pokazuje identyczną krzywą - znaczy się, raczej działa

Z ciekawości sprawdziłem kilka innych wtyczek, które robią różne "magiczne" rzeczy z dźwiękiem, np. Techivation T-Warmer:

Cóż robi z dźwiękiem T-Warmer od Techivation?

Wtyczka ta działa zasadniczo jak korektor, podbijający najniższe tony:

Zgodnie z nazwą - ociepla, czyli podbija niskie częstotliwości

Z kolei całkiem zacny saturator Klanghelm SDRR:

A co robi saturator Klanghelm SDRR?

wpływa na pasmo mniej więcej w taki sposób:

Saturuje :)

Pułapka

Rzecz jasna, w ocenie dźwięku zawsze powinny nam pomagać uszy, a nie wykresy. Zresztą, EQ Curve Analyzer 2 ma szereg ograniczeń - nie można na przykład zmienić charakteru sygnału pomiarowego, który z kolei średnio nadaje się do testowania wtyczek reagujących na szybkie zmiany sygnału audio, zwłaszcza pasmowe, jak np. de-essery. Raczej obadamy wtyczki, które dość jednostajnie wpływają na poszczególne pasma częstotliwości.

Czy to oznacza, że ta wtyczka jest bezużyteczna? Nie do końca. Teoretycznie pomiary można robić na różne sposoby, choćby przepuszczać przez badaną wtyczkę szum o różnym charakterze i oglądać jego zmienione widmo w jakimś analizatorze np. Voxengo Span czy choćby w FabFilter Pro-Q3. EQ Curve Analyzer 2 czy wspomniany wcześniej Plugindoctor to narzędzia dla określonej grupy użytkowników, którzy zazwyczaj nie chcą konfigurować i ustawiać uniwersalnych wtyczek - wolą specjalizowane narzędzia, które działają szybko i pewnie. Chociaż osoba doświadczona w słuchaniu jest w stanie sporo rzeczy po prostu usłyszeć, to już dokładne wartości (które czasem mają znaczenie) da się poznać tylko dzięki pomiarom.

Jest to zatem dla większości osób wtyczka "po nic", ale jeśli ktoś pragnie przyglądać się wykresom czy je później odtwarzać w korektorze - dobrze trafił.

Komentarze

 1. Ten plugin nijak się ma do plugindoctor. z tego, co piszesz, tu praktycznie nic nie ma - ani analizatora widma, ani wykrywania harmonicznych. Bieda. Uzywam dplugindoctora i uważam że jest o wiele lepszy i lepiej mierzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się ukryć, że EQ Curve Analyzer 2 jest wtyczką dużo mniej rozbudowaną, ale też służy trochę do czegoś innego niż Plugindoctor. Plugindoctor to program służący do sprawdzania i porównywania pojedynczych wtyczek, i to pod różnymi kątami. EQCA2 to raczej miernik wpływu jednej (lub wielu) wtyczek na sygnał, a raczej jego charakterystykę częstotliwościową.
   Wszystko zatem zależy, co i jak chcemy mierzyć - te dwa programy się uzupełniają, bo są obszary, które da się pomierzyć tylko jednym z nich, a są też części wspólne. Tradycyjnie, najlepiej mieć oba i korzystać zależnie od potrzeb :)

   Usuń
 2. Zdecydowanie to nie jest to samo co plugindoctor, ale faktycznie można sobie analizować parę wtyczek naraz, ustawionych jedna za drugą. W sumie fajne, szkoda tylko że nie darmowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też żałuję, ale z drugiej strony - każdy płaci, ile może, wg mnie bardzo fair.

   Usuń

Prześlij komentarz