[K] Accentize ContentCreatorBundle

Ha, chwila słabości i proszę, jednak skorzystałem z wyprzedaży czarnopiątkowych i zakupiłem dwie nowe wtyczki. Bo właśnie z dwóch wtyczek, DeRoom 2 i DialogueEnhance 2, składa się ContentCreatorBundle firmy Accentize. Samą firmę być może pamiętacie z testu DxRevive, który ukazał się w końcówce września. DeRoom 2 to bezpośrednia konkurencja dla Acon Deverberate 3 (choć być może bezpośrednią konkurencją jest jej bogatsza wersja, DeRoom Pro 2). DialogueEnhance 2 jest z kolei czymś w rodzaju prościutkiego channel stripa do obróbki głosu, który zawiera odszumiacz, kompresor, korektor i limiter. Czy te dwa narzędzia nadają się do pracy?

Pogłos

Wtyczkę DeRoom już testowałem swego czasu. Uznałem wtedy, że nie dorasta do pięt Deverberate 3 od Acona. Teraz muszę trochę złagodzić swoje stanowisko - da się DeRoom użyć, zwłaszcza w wersji Pro, gdzie mamy wpływ na to, które częstotliwości biorą udział w przetwarzaniu. Jednak testowana wersja to wersja zwykła, prostsza, gdzie poza czułością i siłą działania niczego więcej nie ustawimy. Porównałbym działanie DeRoom 2 bardziej do Supertone Clear, tyle tylko, że DeRoom 2 działa (czy - może działać) dużo intensywniej.

Czy DeRoom 2 jest użyteczny? Owszem, może być - działa moim zdaniem gorzej od Deverberate 3, ale jest też dużo tańszy (przynajmniej w promocji), więc nie ma o co kruszyć kopii. A jak wypada w porównaniu z Supertone Clear? W mojej opinii Clear działa dużo subtelniej, ale i bardziej przezroczyście. Dźwięk po obróbce ma więcej pogłosu, ale nie wydaje się mocno obrobiony - w DeRoom 2 przy maksymalnych nastawach zmiany są słyszalne dużo bardziej i nie mówię tu tylko o zredukowanym pogłosie, ale także o zniekształceniach sygnału użytecznego.

DialogueEnhance 2

Patrząc na zawartość, to bardzo obiecująca wtyczka. Producent nazywa DialogEnhance 2 "inteligentnym narzędziem do automatycznego przetwarzania mowy". W rzeczywistości to rodzaj channel stripa, czyli kilku efektów połączonych w łańcuch przetwarzania.

Pierwszy w kolejności jest odszumiacz i muszę przyznać, że jeśli szum nie jest ekstremalnie wysoki i nie trzeba narzędzia mocno forsować, daje sobie ono radę. Do ustawienia jest dosłownie jeden, jedyny parametr, czyli siła działania. Sprawdza się to nieźle i myślę, że dla samego odszumienia warto było zapłacić za tę wtyczkę ok. 90 złotych (bo tyle kosztowała w czasie czarnopiątkowej wyprzedaży).

Z odszumiacza sygnał płynie do kompresora, który albo dynamicznie i automatycznie adaptuje się do tego sygnału, albo jest ustawiony ręcznie - tu już możemy wyregulować i siłę kompresji, i próg zadziałania. To się przydaje, bo automat bardzo mocno kompresuje sygnał i brzydko wyciąga szumy oraz "eski". Zdecydowanie lepiej ustawić go ręcznie.

Z kompresora trafiamy do korektora spektralnego (nazwijmy go tak). W trybie automatycznym ma on tłumić rezonanse i sprawiać, by głos był lepiej zrozumiały. Po przełączeniu w tryb ręczny dostajemy do dyspozycji trzy filtry: dla dolnego, środkowego i górnego pasma oraz gałkę Make-up, która pozwala skompensować głośność wynikającą z wprowadzonej kompresji. W trybie automatycznym Make-up jest nanoszony... no, automatycznie.

Ostatnim modułem DialogueEnhance 2 jest - z braku lepszego słowa - leveler, czyli efekt, którego zadaniem jest utrzymanie stałej, zadanej głośności sygnału. W trybie ręcznym po prostu ustawiamy wartość wzmocnienia tak, by mierzona głośność oscylowała maksymalnie blisko zadanej wartości, ustawianej za pomocą linii kontrolnej. W trybie automatycznym to sama wtyczka mierzy głośność i kontroluje wzmocnienie.

ContentCreatorBundle

Pakiet nieco przypomina mi RX Elements od firmy iZotope, chociaż nie jest aż tak elastyczny (wtyczki z pakietu RX można aplikować osobno, są też zdecydowanie bardziej rozbudowane). Czy warto zatem wydać te 200zł w promocji? Jeśli nie mamy żadnych wtyczek do obróbki, a także nie zamierzamy się tą obróbką zajmować i przejmować nią jakoś specjalnie, to owszem, to może być przydatny pakiet. Nie nastawiałbym się jednak na skuteczne ratowanie beznadziejnych nagrań - owszem, jednorodny szum jest całkiem sprawnie eliminowany, lekki pogłos również, ale to w zasadzie tyle. Mocne podkręcenie dostępnych tu narzędzi raczej nie sprawi, że dźwięk zabrzmi rewelacyjnie, więc stosowałbym je z wyczuciem, żeby nie przesadzić.

Komentarze