[S] Reduktor składowej stałej Tomanek DCB-1/0620

Patrząc na tytuł posta, wiele osób uniesie brwi ze zdziwienia. "Tomanek? A cóż to za dziwo?". Otóż "dziwo" bardzo przydatne dla wszystkich osób, zajmujących się dźwiękiem. Urządzenie to - jak pisze producent - reduktor składowej stałej sieci zasilającej 230V, odpowiadający za eliminację wszystkich negatywnych skutków obecności składowej stałej, chroniąc w ten sposób urządzenia audio przed jej szkodliwym wpływem". A mówiąc prościej, to jeden z elementów pozwalających zredukować lub wyeliminować "buczenie" w urządzeniach audio, będące pochodną nie najlepszej jakości sieci elektrycznej w domu/mieszkaniu.

A po co mi to? Otóż, testując mikrofony za pomocą przedwzmacniacza GoldenAge Pre-73 odkryłem, że przy dużych wzmocnieniach w nagraniach pojawia się dziwny przydźwięk, buczenie, zakłócenie - jakkolwiek by tego nie nazwać, rujnowało ono nagranie. Wprawdzie testowana ostatnio wtyczka De-hum z pakietu RX9 jakoś dawała radę owo zakłócenie wyeliminować, jednak wiadomo, jakość i tak spadała.

W dodatku już wcześniej wiedziałem, że dbx286s też nieco buczy - a skoro buczą już dwa urządzenia audio, to albo jedno wpływa na drugie, albo są zakłócane przez ten sam czynnik. Dlaczego podejrzewałem zasilanie? Otóż buczenie nie występuje zawsze w identycznym natężeniu - czasem jest praktycznie niezauważalne, a czasem bardzo irytujące. Stąd wniosek, że coś musi "siać" po sieci energetycznej - może zmywarka? może filtr do wody? może pralka?

Najlepiej byłoby kupić jakąś solidną listwę z blokadą DC i filtrami Schaffnera, ale koszt najtańszej sensownej (także firmy Tomanek) to 800zł (!). Postanowiłem zatem najpierw wypróbować sam bloker DC, żeby sprawdzić, czy faktycznie sprawdzi się w moim zastosowaniu - zaszkodzić nie zaszkodzi, a w razie czego nie będzie płaczu o wyrzucone kilkaset złotych.

No i udało się! Faktycznie DCB-1 pomógł i buczenie zniknęło! I to zarówno z GoldenAge'a, jak i dbx286s, co mnie ogromnie cieszy. Wprawdzie po cichu pobożnie liczyłem, że może trochę spadną szumy - nie spadły, bo i nie miały powodu specjalnie do spadania, ale to już bez znaczenia. Buczenie było dużo większym problemem. Posłuchajcie nagrania z GoldenAge Pre-73 przed zainstalowaniem DCB-1:

Dźwięk nagrany mikrofonem Shure SM57, podłączonym do Focusrite Clarett 2Pre za pośrednictwem GoldeAge Pre73Mk3, bez DCB-1, POBIERZ

I po zainstalowaniu:

Ten sam zestaw, co wyżej, ale urządzenia zostały podłączone do prądu za pomocą DCB-1, POBIERZ

Różnica jest kolosalna moim zdaniem. Jeśli więc macie w swoich nagraniach podobne zakłócenia, to prawdopodobnie jest to wina właśnie zasilania. Jakość instalacji w mieszkaniu czy domu trudno jest poprawić ot, tak, więc może faktycznie i Wam pomoże DCB-1 lub inne, zbliżone funkcjonalnie urządzenie.

Komentarze