AudioCheck - sprawdź, czy słyszysz

Dzisiaj króciutko, ale za to treściwie. W ostatnim odcinku 0dB można dowiedzieć się sporo o korekcji dźwięku, a przy okazji także o istnieniu strony AudioCheck.net, która umożliwia różnorodne testy naszego słuchu. W filmie jest mowa o trenowaniu słyszenia poszczególnych pasm, ale da się przeprowadzić także inne testy.

Mój wynik w teście odróżniania pasm częstotliwości

Co z tego wynika? Ano tyle, że można się sporo dowiedzieć o stanie naszego słuchu, co dla ludzi w moim wieku może być bardzo ciekawym, choć niekoniecznie przyjemnym doświadczeniem. Niestety, nie słyszę już niczego powyżej 17kHz, a i 16kHz nieco słabiej niż całą resztę. Teoretycznie nie jest to może jakiś tragiczny rezultat, ale muszę go brać pod uwagę przy pracy jako realizator (amator, ale zawsze).

Pocieszyłem się za to przy teście rozpoznawania dźwięków, bo okazało się, że potrafię słyszeć poszczególne tony ze skali - wystarczyło posłuchać dźwięku C3 i niemal wszystkie pozostałe byłem już w stanie wskazać. Nie jest to, rzecz jasna, słuch absolutny, bo wtedy nie musiałbym mieć punktu odniesienia (czyli musiałbym prawidłowo wskazać wysokości dźwięków, nie słysząc najpierw C3), ale zawsze to coś na osłodę.

Tak czy owak, polecam stronę tym, którzy się dźwiękiem zajmują, bo warto sprawdzić, jak się mają nasze uszy - one są w tym ujęciu najważniejsze!

Komentarze