[K] SubtitleJoiner 1.7

Oryginalny wpis dotyczący SubtitleJoinera pochodzi z listopada 2023 i był już wielokrotnie zmieniany wraz z aktualizacjami samego programu. Tym razem jednak postanowiłem po prostu wstawić nowy post, by nowości nie umknęły osobom, korzystającym z tego programu.

Szybkie przypomnienie

Programik SubtitleJoiner jest bardzo prostą aplikacją, służącą do przerabiania istniejących plików z napisami w formacie srt. Główne zadanie polega na pogrupowaniu, połączeniu zbyt "rozdrobnionych" napisów. Grupować można na trzy sposoby - kilka kolejnych linii, zliczając znaki w grupie oraz grupując po czasie. Do wyboru sposobu grupowania służą kontrolki na dole okna programu:

Powyższe napisy, pogrupowane po czasie prezentują się następująco:

Jak widać, grupowanie nie jest ekstremalnie restrykcyjne, bowiem uwzględnia np. zakończenia zdań kropkami i w miarę możliwości stara się utrzymać zdania razem.

Pogrupowane napisy można zapisać (najlepiej jako zupełnie nowy plik) i wykorzystać np. podczas montażu wideo.

Dodatki

Zwrócę uwagę na dwa przydatne (przynajmniej dla mnie) dodatki: dzielenie linii oraz kopiowanie akapitów.

Dzielenie pozornie kłóci się z głównym celem programu, którym jest przecież łączenie - ale czasem zdarza się, że niektóre pogrupowane linie stają się jednak zbyt długimi blokami tekstu i warto by je rozdzielić. W tym celu klikamy na bloku tekstu i ustawiamy kursor w miejscu podziału:

Teraz klikamy prawym klawiszem myszki i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Split subtitle here:

Grupa zostanie podzielona:

Podział dokonuje się proporcjonalnie w zależności od liczby znaków - w takiej samej proporcji program przyznaje "czas" powstałym kawałkom.

Kopiowanie napisów jako akapitów może się przydać, jeśli dysponujemy transkrypcją w formacie napisów i chcemy ją przekształcić na "lity" tekst, np. w celu zamiany na artykuł. Ręczne usuwanie znaczników czasowych i pustych linii może być bardzo uciążliwe, więc wystarczy skorzystać z przycisku Copy as paragraphs i wkleić np. do systemowego Notatnika:

Wersje

Program obecnie jest dostępny w wersji 1.7, ale dla spokojności zostawiłem też możliwość pobrania wersji 1.6 (uwaga - wersja 1.6 nie ma funkcji dzielenia bloków na mniejsze). W obu przypadkach należy pobrać odpowiednie archiwum zip i rozpakować je gdzieś na dysku. Do uruchamiania służy plik SubtitleJoiner.bat, chociaż jeśli ktoś ma zainstalowaną Javę, może skorzystać bezpośrednio z pliku SubtitleJoiner.jar.

I to chyba tyle.

Komentarze