YouTube'owe kanały dla muzyków

Dzisiaj chciałbym się podzielić listą znanych mi kanałów, na których można znaleźć rzetelną i sprawdzoną wiedzę na tematy okołomuzyczne czy okołodźwiękowe - korzystam z nich od wielu miesięcy, a nawet lat i bardzo polecam Waszej uwadze. Większość, niestety, dostępna tylko w języku angielskim, ale myślę, że to w dzisiejszych czasach nie jest już aż tak wielkim problemem. No i podobnych jakościowo kanałów w języku polskim ciężko się doszukać, niestety...

Guy Michelmore i Thinkspace

To mój niewątpliwy numer jeden na tej liście. Sympatyczny (a czasami wręcz szalony) starszy pan, będący czynnym kompozytorem filmowym i szefem firmy Thinkspace, publikuje dość często bardzo fajne i inspirujące filmy. Czasem dotyczą one konkretnych produktów, często zaś prezentują jakieś zagadnienie z zakresu kompozycji lub aranżacji. Jak napisać muzykę do filmu? Jak wymyślić melodię? Co to są skale i akordy? Czy można napisać muzykę, siedząc w samochodzie w myjni? Tu się nie sposób nudzić, nawet jeśli ktoś nie zajmuje się muzyką orkiestrową.

Link: https://www.youtube.com/user/thinkspaceeducation

Alex Moukala

Bardzo fajny kanał dla osób, zaczynających dopiero przygodę z orkiestracjami - Alex w przystępny i łopatologiczny sposób pokazuje, jak programować rytmy, jak kształtować ekspresję i dynamikę, nie stroni także od testów poszczególnych bibliotek. I choć po pewnym czasie może trochę razić bardzo trailerowy charakter prezentowanej tu muzyki, to jednak jakaś wiedza w głowie pozostanie. Ciekawostką jest fakt, że Alex do aranżacji orkiestrowych używa dość nietypowego w tych klimatach programu FL Studio.

Link: https://www.youtube.com/channel/UC_CyR8Aqfl45kzFIDeMr-CQ

Spitfire Audio

Trzeci i ostatni (obiecuję!) kanał związany z tworzeniem muzyki orkiestrowej. Tym razem prowadzony przez uznanego producenta bibliotek, Spitfire Audio, który na front walki o serca użytkowników rzucił m. in. Paula Thomsona, Homay Schmitz czy Christiana Hensona. Oprócz oczywistej otoczki reklamowej, która ma w jak najlepszy sposób przedstawić produkty firmy (co akurat nie jest trudne), materiały często zawierają bardzo przydatne praktyczne porady, a prowadzący zdradzają niektóre szczegóły swojego warsztatu pracy. Zresztą, zawsze przyjemnie jest oglądać muzyków przy "pracy".

Link: https://www.youtube.com/user/spitfireaudiollp

DoctorMix

Jeden z najbardziej pozytywnych kanałów na YouTubie, jakie znam. Jeśli jeszcze nie widzieliście pozytywnie zakręconego Claudio Passavantiego za klawiaturą, to czas nadrobić zaległości. Filmy z reguły reklamują różne instrumenty i urządzenia (wirtualne i fizyczne), ale jakoś nigdy nie odbierałem tego negatywnie. Claudio zwykle skupia się na muzyce i robi to tak, że dla każdego staje się oczywiste, że konkretna marka instrumentu jest w danej chwili sprawą drugo-, jeśli nie trzeciorzędną. A entuzjazm i uśmiech są naprawdę zaraźliwe i nie raz już bywało, że po premierze jakiegoś filmiku sam zabierałem się do muzycznej roboty. Oprócz walorów czysto rozrywkowych można się tutaj także dużo nauczyć (zwłaszcza użytkownicy Cubase'a, którego używa Claudio), także w kwestii wykorzystania fizycznych instrumentów, których na tym kanale zobaczycie w akcji naprawdę sporo.

Przy okazji: ostatnio Claudio buduje nowe studio i wrzuca filmiki z poszczególnych etapów, więc jeśli ktoś myśli o podobnym kroku, warto popatrzeć, na co zwrócić uwagę.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCbzNcFN7cxA8HO18cTYyTfg

Chris Selim - Mixdown Online

Chris to kolejny (po Claudio) ambasador programu Cubase i użytkownikom tego programu gorąco polecam kanał Mixdown Online. Są tu opisane nie tylko zagadnienia czysto muzyczne/producenckie, ale Chris pokazuje mnóstwo funkcji Cubase'a, o których istnieniu wiele osób nawet nie wie. Bardzo solidnie prowadzony kanał, często zasilany nowymi filmikami.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCr4af6MfAMfff8w7WqCa7Lw

Joe Gilder - Home Studio Corner

Joe Gilder to z kolei ambasador Studio One i w ogóle marki PreSonus. Jest on także czynnym muzykiem, który nagrywa zarówno własną muzykę, jak i bierze udział w nagraniach innych osób (z czego zresztą też można znaleźć filmy). Na kanale znajdziemy bardzo różnorodne filmy, od typowo technicznych (np. po co i jak używać kompresorów, co daje limiter, jak konfigurować side-chain), przez muzyczne (np. aranżacje, dobór brzmień) po konfigurowanie domowego studia czy testy urządzeń.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCYDzeYIkNPD7_6adQZ3oX8g

Rick Beato

Kanał Ricka oglądałem kiedyś bardzo często, bo jest tu sporo wiedzy, ale też i ciekawostek. Są nawet filmy w rodzaju "10 najbardziej znanych wstępów perkusyjnych". Co ciekawe, Rick jest multiinstrumentalistą, który gra nie tylko na instrumentach klawiszowych, ale też perkusji czy gitarze. Poza tym, że jest muzykiem, jest przede wszystkim nauczycielem muzyki i bardzo serio traktuje aspekt edukacyjny, przez co ostatnio mocno zżyma się na panoszące się na YouTube firmy, które zgłaszają naruszenia praw autorskich nawet do krótkich fragmentów, granych w materiałach edukacyjnych przez samego Ricka.

Link: https://www.youtube.com/user/pegzch

Musoneo

Jedyny na tej liście kanał polskojęzyczny. Być może dlatego, że nie trafiłem na nic innego, równie rzetelnego? No i przeglądając wyniki wyszukiwań na YouTube trudno znaleźć jakieś dobre, polskie kanały. Maciek prezentuje nie tylko wiedzę o teorii muzyki, ale też o produkcji, zamieszcza także testy instrumentów czy urządzeń przydatnych przy produkcji muzyki. Dodatkowo na swojej stronie oferuje bardzo bogate kursy, m. in. obsługi Cubase'a czy Studio One (i chociaż część materiałów ma już parę lat, to jednak merytorycznie niezbyt się zestarzały).

Link: https://www.youtube.com/user/musoneo

Adam Neely

Adam to dziwny typ. Jest bardzo wyedukowany teoretycznie i często jego filmy to takie trochę wykłady w rodzaju: czy akordy nonowe mają zastosowanie poza muzyką jazzową? Często też piętnuje amatorszczyznę i braki w wiedzy, więc nie dla każdego jego filmy będą przyjemne. Mimo wszystko bardzo szanuję jego wiedzę i to, co prezentuje na kanale, więc zachęcam do przyjrzenia się temu.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCnkp4xDOwqqJD7sSM3xdUiQ

White Sea Studio

Kanał prowadzony przez Wytse Gerichhausen, nieco kontrowersyjnego inżyniera dźwięku, właściciela studio produkcyjnego White Sea. Dlaczego Wytse jest kontrowersyjny? Bo postawił na posiadanie własnego zdania w każdym aspekcie muzyki. I do tego przeprowadza równie kontrowersyjne testy "snake oil", czyli sprawdza, ile prawdy jest w obietnicach twórców różnych wtyczek muzycznych. Co ciekawe, osobiście woli używać urządzeń fizycznych i ma na tym punkcie prawdziwego hopla - testy takich urządzeń również pojawiają się na kanale.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCFgUBKoy5trmcyVh1e_AS8Q

Booth Junkie

Kanał lektora Mike'a DelGaudio, który nie tylko testuje mikrofony czy przedwzmacniacze mikrofonowe, ale przede wszystkim dzieli się wiedzą związaną z nagraniami lektorskimi. Jak nagrywać, gdzie nagrywać, jak szybko zaadaptować wnętrze na potrzeby nagrań lektorskich, a nawet jak zbudować specjalną kabinę nagraniową. Do tego parę fajnych lekcji wykorzystania programu Reaper jako "magnetofonu lektora", różne sztuczki w rodzaju zastosowania "klikera" i oto mamy naprawdę niezłą bazę wiedzy. Jeśli ktoś dopiero zaczyna z czytaniem audiobooków, jest to bardzo dobre miejsce do odwiedzenia.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCHHf1h8k7MA6-AG8FXjnQSw

Lord Vinheteiro

Na koniec dość nietypowo, bo nie jest to kanał edukacyjny czy testowy. To kanał dla przyjemności. Lord Vinheteiro jest pianistą i to nie byle jakim. W swoich filmikach nie odzywa się ani słowem, pozwala za to grać swoim palcom. A repertuar jest szeroki i zróżnicowany. Na przykład 10 utworów klasycznych, które słyszeliście, ale nie macie pojęcia, co to. Albo różne typy pianistów. Albo motyw z "Ojca chrzestnego" zagrany w wielu różnych stylach. Albo jak brzmi najszybszy utwór. Albo melodie z gier wideo grane na pianinie. Naprawdę polecam posłuchać sobie tego czy owego. I pooglądać, bo często filmiki to takie małe skecze kabaretowe, dzięki niemocie i nienagannej prezencji prowadzącego.

Link: https://www.youtube.com/channel/UCSE6yilNScIz1SLTNQvrXMw

Komentarze